Kategoriler
Tasarım

Fikirlerimi Nasıl Hayata Geçirebilirim?

Günde binlerce düşünce arasında hayatımızı şekillendirecek fikirler aklımıza gelir, bu fikirlerimi nasıl hayata geçirebilirim? Bunun için adımlar neler olurdu? sorularını çözmeye çalışalım.

Fikirlerimi nasıl hayata geçiririm?
Startup’ları nasıl doğru hale getiririz?

Düşünen varlıklar olarak beynimizden binlerce düşünce geçiyor günümüz şartlarında girişimcilik ile kendi işini kurmak isteyen genç nesilde yetiştirilmeye çalışılıyor. Peki aklıma bir fikir geldi şimdi ne yapacağım diyorsan ilk adım internetin gücünü kullanarak bir araştırma yapmak başlangıç olarak başlayabiliriz.

Fikrin önemsendiği detayları;
  • Akla gelen fikrin günümüz şartlarına uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dijital İşler veya bunun dışındakiler olabilir. 50-100 yıl sonrasının teknolojisini şimdi yapacak fikriniz varsa hemen yapın durmayın 🙂 Yani doğru zaman seçeneğini konu için onaylamalısın.
  • Zaman konusunu hallettiğimizi varsayalım global gördüğümüz dünyada işinizi bulunduğunuz ülkede yapamayabilirsin her gün değişen ve gelişen ülkelerde iyi bir araştırma yapabilme yeteneği ticari açıdan ve doğru yeri bulma konusunda önemli olur.
  • Doğru yer kıstasını da tamamladık bu işi yapabilecek kişi sen misin? Sorusuna iyi cevap verecek soruları kendine sormalısın. X bir işi yaparken öncelik ne kadar para kazanacağın değil ne kadar seveceğini düşünmeyi denediğinde işlerin değişiyor olması mucize olarak gelmesin. Bunun sebebi iş dünyası karmaşık ve zorlu süreçtir iş bulmak bile zorken günümüzde iş kurmak büyük cesaret ister ve her adımın sonuçları iyi olacağı gibi kötü de olabilir. Parayı isteklerimize araç olarak kullanmayı düşünerek insanlara sağladığın fayda ile zengin olmayı düşündüğünde doğru kişi olduğunu sadece kendine değil yaptıklarınla dünyaya kanıtlamış sayılırsın.
Doğru Yer + Doğru Zaman + Doğru Kişi + Faydalı Hizmet veya Ürün = Doğru Gitmesi Beklenen Proje.

Doğru gitmesi beklenen olarak adlandırmamın sebebi ülkemizde herkesin genel kanı olarak bilmediği veya bilse bile görmezlikten geldiği en önemli nokta bu işin süreçleri; Gelir modeli, Zamanlaması ve diğer tüm planların BAŞTAN olması gerekmediğini düşünmesi. Çünkü plansız giden herşey gibi doğru kişi olarak ticarete uygun olmak zorundasın. En iyi şekilde sağlayacak her adımını ne yapacağını gelirini giderini bilerek gideceksin böylece risklerinden sıyrılman daha kolay olacak.

Unutma İŞ PLANI bir projenin herşeyidir klasik türk işi yeaa başla kervanı yolda düzeriz mantığında gideceksen merdiven altı atletli abileri göz önünde bulundurabilirsin ilk izlenimde neler olduğu gözünün önüne geliyordur 🙂

sinirli girişimci
Girişimlerini herkese anlat 🙂

İşini insanlarla paylaşmamak genel kanı olarak insanımızda bulunmaz. AR-GE yapmak için önemli farklı görüşler almanın kimseye zararı olmaz. Fakat bununda yöntemi var imkanı olana anlatırsan mantıklı olarak hayata geçirecektir kime sormalıyım diye iş planında bulunur mesela 🙂 Fikrine aşık olmayı bırakıp doğru kişilere sorman gerekeni, patent veya fikri mülkiyet haklarını planın doğrultusunda aldıktan sonra rahatlıkla sunmalısın. Birinin çıkıp senin fikrini hayata geçiriyorsa yada başladıysa hem daha hızlı olmalısın hemde birkaç adım önde olmak fayda getirir. Pazarlama, maliyet gibi konuları o işi yapacak kişileri bularak bir protitip oluşturmak daha iyi bir yol. Bu yolda giderken elinde bir demo ürün ve iş planının hazır olması demek şirketleşme sürecinde de hız getirir.

Para + Hız elde olduğunda yukarıdaki birçok aşamayı geçtikten sonra hayatımızı kolaylaştıracak yeni hizmetler ve ürünlerle dokunabilirsin.

Bu yazımda fikirlerimi nasıl hayata geçirebilirim? gibi hayli çok sorulan soruya cevap olmaya çalıştım. Buraya kadar okuduysan bilgiyi kullanmanın vakti gelmiş demektir. İşe koyul aslan parçasıı 🙂