Kategoriler
Girişimcilik

Dijital Tasarım Nasıl Oluşturulur?

Dijital Tasarım Nasıl Oluşturulur?

Bu şekilde dijital tasarım nasıl oluşturulur? Sorusu çok genel yapıdır. Ele alacağımız kısmı mobil uygulama veya web sitesi günümüz dünyasında erişilebilirliği kolay olanları konuşacağız.

Önceki yazıda nasıl bir fikir işe dönüştürülür anlatmaya çalıştım. Bu alanda birşeyler yapmak isteyen çok insan var ama çokta yanlış açıyla sektöre bakıyorlar.

O kadar gülünç durumlara şahit olduğumu nasıl anlatırım bilemiyorum. 250₺’ye WhatsApp isteyen mi dersin, aklına gelen fikrini sen yap tutarsa paranı veririm diyen mi çok farklı düşünce yapısındayız.

Öncelikle aklına gelen fikrini iş planına dökerken prototip oluşturmak adına bir A4 kağıdına kareler çizerek şuraya logo buraya buton gibi wireframe çıkararak başladığında bu işi yapacak kişilere izah etmesi kolay olur. Bunun yanı sıra yanlış bildiğini sanarak onu yapmaya çalışan insanlar da hayli fazla var. Ne istediğini tam olarak bilerek neye hizmet edeceksin buna karar vermek önemlidir. Nasıl fayda olacaksıni insanlar neden bu yazılımı kullansın, sorularına cevap olmadan sektöre giriş rekabet yüksek iken zor hale gelir.

Web ve Mobil dijital işlerini doğru yönlendir
Mobil Uygulama Tasarımlarını Prototipleme 🙂

İlk heyecan ve motive varken hızlı aksiyon alıp hemen prototip oluşturmak elzem olduğunu bilmek gerekir.

Birçok yazılım ofisinde yazılım ve tasarımcı ile bulunmuş birisi olarak söylemeliyim; Bu işin ilk aşaması tasarımda başlıyor. Genel olarak yerin dibine sokulan yeri burası oluyor. Bu işi veren içinde yapan içinde büyük paradoxlar oluşturuyor.

İş verenin gidişatına bir bakalım;

Proje sahibi o heyecanıyla şunu istiyorum bunu da olsun diyebiliyor. Ancak düşünmek gerekir ki her işte olduğu gibi bununda mühendislik tarafında işler öyle yürümüyor. İşi bilene bırakmak için bu kadar zorlanmanın anlamıda yok. Bu istekler UI/UX Designer eline geldiğinde görevini tam anlamıyla yapmasını engelliyorsan önce kişinin yaptığı emeğine saygısızlık ediyor ardından kendi o müthiş aşık olduğun projenin içine ediyorsun. Bilmeyen biri olsa karşında projeni tasarlayacak konum karşında oturmuyor olurdu. Bu açıdan bakarak onun işini yapmasını sağlamalı ve istekleri bunun üzerinde tartışıp öyle devam edilmeli. Belki senin görmediğini daha basit kolay hale getirilecek ve dünyaya açıldığında insanlar bunu sevecek niye projeyi gelişmesini taş koyuyorsun. Kötü birşey yapılmıyor senin aşık olduğun işe insanlar aklını emeğini veriyor.

Tasarımcı gözünden bakalım;

Tasarım sürecindeki bu işi yapan arkadaşların yazılımcının nasıl ilerleyeceğini biliyor olması önemlidir. Yani uygulamanın işleyiş mimarisini yapabilir kapasitesi olması sektörde ciddi anlamda aranan değer olarak kendini gösterir. Ne kadar basit o kadar iyidir ancak birşeyi basitleştirmek çok büyük harcamalar gerektirir o kolay değildir. 3 pixel sağa 5 pixel yukarı rengi birde böyle görelim demek yerine bu kişiye saygı göstermek en iyisi olacaktır. Ayrıca yapacaklarını görmek varken kendine saydırtmaktan istiyorsan ayrı tabi 🙂

Neden insanlar böyle diyorsan!

Tabi insanların aklındakilere bakınca bir yerde haklılar en büyük şirketler bile yazılımlarını basit şekilde hizmet veriyorlar. Google, WhatsApp, Instagram, Twitter gibi uygulamalar basit ve ücretsiz olduğu için sorun olabiliyor. İşi veren kişi olarak uygun olduğunu düşünmek mantıklı ancak kesinlikle değildir. Yazılımı kadar tasarımda pahalıdır Turkcell selocanları için yazılım ve tasarım animasyon için İngiltere’de milyon dolarlar harcıyor. Bunları dikkate alarak yazılım işlerini bilene danışarak yapılmalıdır. Fikrini sakince ortaya çıkarmaya bakmak hem proje sahibi hem yapanın içini rahatlatan rol olacaktır.

Teknik detaylara boğmadan süreçler hakkında bilgi vermeye çalıştım umarım faydasını görürsün şimdiden başarılar 🙂